דוד סרנגה המשמש כציר לפרלמנט האירופי במשלחת לא״א בבריסל ולשעבר קונסול התקשורת בבריסל כותב לעיתון ׳גלובס׳ על שורשי הסכסוך בשרות החוץ:

 "פקידי האוצר, אשר נכשלו בניהול הכלכלה הישראלית, מעוניינים כעת גם לעצב את שרות החוץ הישראלי, תוך שאינם בוחלים בהפצת ספינים תקשורתיים שלא לומר שקרים על תנאי השרות כביכול של הדיפלומטים הישראלים. "

מאת: דוד סרנגה

דוד סרנגה

שורה של מחדלים, עוולות וחוסר צדק הביאו בשנים האחרונות לפגיעה באחד מהמשאבים הלאומיים החשובים של מדינת ישראל. לא, אין מדובר בניהול משק האנרגיה או בניהול עתודות הגז שנתגלו לאחרונה, אלא במשאב ההון האנושי של שרות החוץ הישראלי.

שלושים אחוזים מהצוערים שנקלטו לעבודה במשרד החוץ, לאחר שעברו מיון קפדני והכשרה מקיפה, עזבו את שירות החוץ עשור לאחר קליטתם. הסיבה לעזיבתם היא העדר אופק קריירה סביר, בו יוכלו לפרנס עצמם ומשפחתם. גם בקרב הוותיקים ישנה נטישה של אנשים מנוסים, מוכשרים ובעלי ניסיון . אלו הנשארים ממעטים עם השנים לצאת לשליחויות  בחו"ל, בגין תנאי השרות הירודים. נכון להיום במכרזים לתפקידים בכירים בחו"ל, משרד החוץ לא מצליח למצוא מועמדים ראויים.

לניסיון המצטבר של עובדים אלו, אשר נגרע מיכולותיו המקצועיות של משרד החוץ, השלכות חמורות על חוסנה המדיני-ביטחוני-כלכלי של מדינת ישראל. בעידן בו אנו חיים, חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל  אינו יכול לעמוד בפני עצמו, אלא אם מתלווה לו החוסן המדיני, חוסן לו אנו אנשי משרד החוץ אחראים.

פקידי האוצר, אשר נכשלו בניהול הכלכלה הישראלית, מעוניינים כעת גם לעצב את שרות החוץ הישראלי, תוך שאינם בוחלים בהפצת ספינים תקשורתיים שלא לומר שקרים על תנאי השרות כביכול של הדיפלומטים הישראלים.

הדוגמא הבולטת ביותר לחוסר הצדק בו נוהגים פקידי האוצר למול הדיפלומטים הישראלים היא בקביעה, כי הדיפלומטים הישראלים ישלמו את מס הכנס הגבוה ביותר הקיים במשק, ללא כל קשר לגובה השכר אותו הם משתכרים. אנו, אנשי משרד החוץ המשרתים בחו"ל, משלמים מס הזהה לזה המשלמים יצחק תשובה, נוחי דנקנר או להבדיל רקפת רוסק-עמינח, בעוד משכורתנו דומה יותר לזו של משפחת כהן מחדרה. מס זה נוצר במיוחד עבורנו, על ידי פקידי משרד האוצר לפני עשרות שנים, ללא כל הסבר הגיוני.

מאמרו של דוד כפי שהופיע בגלובס, לחצו להגדלה

מאמרו של דוד כפי שהופיע בגלובס, לחצו להגדלה

כחלק מהמחשבה ה'יצירתית' המאפיינת את משרד האוצר, המציא זה האחרון גם מושג הנקרא 'משכורת צל'. מושג זה הומצא במיוחד בעבור שליחי משרד החוץ ומשמעותו משכורת לחישוב פנסיוני, הנמוכה בעשרות אחוזים מהמשכורת אותה אנו הדיפלומטים משתכרים בפועל, ומטרתה להפחית מסכומי הפנסיה שעל הממשלה לשלם לנו על פי דין בגיל הפרישה. בעוד שלכל עובד במשק נקבעת פנסיה על פי הסכומים אותם השתכר במהלך שנות עבודתו, לנו לאנשי משרד החוץ אומר משרד האוצר "אתם תקבלו פחות".

ברוב המדינות בהן אנו משרתים, לא עודכן שכר שליחי המדינה זה למעלה מעשור. בפרטוריה, ניו דלהי, בייג'ינג, וושינגטון, מוסקבה, בריסל, בוסטון, שנחאי וערים נוספות עלה יוקר המחיה בעשרות אחוזים, אך שכר שליחינו במדינות אלו נותר ללא שינוי.

פקידי האוצר, המעדיפים להתעלם מעוולות אלו, החלו לאחרונה בהפצת ספינים משוללי יסוד על תנאי השרות של אנשי משרד החוץ. אנו, העוסקים במלאכת הדיפלומטיה, רגילים להתמודד עם ספינים תקשורתיים וטענות שקריות, אשר מתנגדי ישראל בעולם מעלים חדשות לבקרים, מה שלא הורגלנו בו הוא שגורם בממשלה אותה אנו מיצגים, יוצא נגדנו בספינים שיקרים.

לא בחרנו בעיסוקנו זה בשל השכר או התנאים, הסיבה בגינה אנו משמשים בתפקיד הדיפלומטי נעוצה בתחושת שליחות כבדה, ומתוך אמונה כי אנו יכולים להשפיע על מעמדה הבינלאומי של המדינה בה אנו חיים.

האחריות לפיחות במעמדו של שרות החוץ מוטלת על כתפי ממשלות ישראל לדורותיהן. כשם שהמשבר הכלכלי הנוכחי שפוקד את ישראל אינו משבר ששר האוצר הנוכחי אחראי לו, אך האחריות לפתרונו מוטלת על כתפיו, כך גם מוטלת על כתפיו האחריות לפתרון המשבר הנוכחי בשרות החוץ. האם לא די בכישלון צורב אחד של פקידי האוצר, עליו כולנו משלמים מחיר כבד היום, כדי ששר האוצר יבין כי פקידי משרדו מייצגים את מנגנוני העבר, ומביאים את שרות החוץ הישראלי אל עברי פי פחת?

דוד סרנגה: ציר לפרלמנט האירופי במשלחת ישראל לא"א בבריסל, לשעבר קונסול התקשורת וההסברה בניו יורק.

 לקריאת המאמר באתר גלובס

תגובות
  1. sharon הגיב:

    ולא נשכח את אוסלו אחת הערים היקרות בעולם ששם לא עודכן השכר מ-2001

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s