למה הם שובתים?

פורסם: יולי 30, 2013 ב-Uncategorized

557למה הם שובתים?
—————————
מאת: יוני אייל

אני מסתכל מהצד על הסיפור הזה , אבל אחרי אירועי היום אני חייב לשתף איך זה נראה. אני כבר 5 חודשים עם כסא בשורה הראשונה של משהו מטורף.

קמו הדיפלומטים והחליטו לשבות. אנשים שהחליטו לייצג את מדינת ישראל בחו"ל. שעזבו את המדינה ובחרו להעתיק את כל המשפחה למדינה כלשהיא בידיעה שהם יצטרכו לעזוב שוב כעבור כמה שנים ולחזור לארץ. לא נשמע כזה נורא? לפעמים כן , לפעמים לא. זה להסביר למה ישראל זו מדינה שצריכה להתקיים בכלל ( כן, זו שאלה אמיתית). לפעמים זה להסביר את זה לאסייתים שחושבים שכולם בישראל הם חתני פרס נובל ולפעמים זה בלונדון או באו"ם , ואז צריך להוכיח שאין לך זנב וקרניים. מי שגר בחו"ל יודע שהתהליך של ההתאקלמות הוא קשה, וזה בטוח לא פשוט להסביר למשפחה למה אתה לא שם באירועים משפחתיים, או לחברים למה אתה לא יכול להגיע לחתונה. שלא לדבר על אירועים קשים יותר. הכי פשוט יהיה לומר שכולם בחו"ל עושים חיים אבל לייצג את מדינת ישראל- זה לא חופשת בטן גב על החוף.

למה הם שובתים ? כי שליח משרד החוץ מרוויח משכורת מינימום בארץ ובהרבה מקרים משכורת נמוכה גם בחו"ל ביחס ליוקר המחיה המקומי. אז בעצם אומרים לאנשים האלו "צאו לחו"ל, כמה שיותר!" רק מה יקרה אחרי 2 שליחויות כאלו ? כל אחת זה 3 שנים לפחות. אתה כבר לא צעיר , עם נסיון בדיפלומטיה, לא בדיוק מודעה שרצה קבוע בדרושים. אז זו בעצם התחייבות לקריירה שלמה, שבה למרות שאתה ציוני בנימים של ההוויה שלך – אתה תמיד תמצא את עצמך בחו"ל , כי אי אפשר לפרנס משפחה עם ילדים במשכורת מינימום בארץ וגם אם אתה אומן בניהול תקציב הרי תמיד תעדיף לתת לילדים שלך את המקסימום שאתה יכול, משמע עוד שליחות ועוד אחת. ולא , המשכורת של השליח בחו"ל לא מתקרבת לשתי משכורות נורמליות בארץ ששני בני הזוג יכולים להביא הביתה.

בינתיים הבן או בת הזוג עזבו את הקריירה כי אי אפשר לנהל קריירה עם מעברי מדינות כל 3 שנים ועכשיו הם עובדים בשגרירות כי זה המקום היחידי שיקבל אותם בגלל השפה/הגבלת הזמן/ הנסיון הלא רלוונטי במדינה שבה הם נמצאים , במשכורת מינימום לפי ישראל, רק חיים בחו"ל. ולהם יש פנסיה ממשכורת מינימום קבועה.

אז מה ? בטח ההפרשות לפנסיה של עובד משרד החוץ מטורפות ! – לא. איזה אדיוט במשרד האוצר החליט שאין בעיה לחשב את ההפרשות לפנסיה לפי איזה נוסחא מופרכת שאומרת למעשה שההפרשות של עובד משרד החוץ בחו"ל הם בזיון. ולמעשה המשפחה הזו תמצא את עצמה בגיל פרישה בקשיים כלכליים. מה בדיוק הממשלה מצפה שהאנשים האלו יעשו ? ירוצו לדפוק על הדלתות של ביטוח לאומי ויגידו שהממשלה שלחה אותם ?

אז המאבק של עובדי משרד החוץ מתחיל במרץ 2013 ו"מסלים". במקום לבוא לעבודה בג'ינס וטי שירט , עוברים למחאה אקטיבית! מתן מענה חלקי בשגריריות ברחבי העולם בכל הקשור לויזות… אז נכון, משפחה שגנבו לה את התיק עם הדרכונים נתקעה בחו"ל עוד כמה ימים, אבל זה לא שביתה.כלל העובדים עדיין מגיעים לעבודה כל יום, כרגיל.

ובינתיים המשרד ליחסים בינלאומיים – שזה למעשה משרד שמטרתו לעקוף את משרד החוץ מתחיל לקחת את המחויבויות של משרד החוץ. צה"ל מארגן לביבי את הביקור בחו"ל, ומשרד האוצר שאחראי על המו"מ עם ועד משרד החוץ וכבר 5 חודשים שלא מטפל בנושא הזה החליט היום שהוא מודיע, ב29 לחודש – לפני המשכורות – שהוא מנכה לעובדי משרד החוץ 25% מהמשכורת + 25% מהעלות של הדיור בחו"ל. כאילו שלמי שנמצא בחו"ל כרגע יש ברירה. ואז תרגיל מנהיגות מספר 22 נשלף ומבקשים מ"כל מי שלא שובת לחתום על טופס, והוא יקבל משכורת מלאה". הרשימה הזו תמצא את דרכה לעיתונות כתיעוד לכך שמשרד החוץ לא שובת ? לא יודע, אולי.

זה קשה להסביר כמה זה מתסכל לראות מהצד את מבזים את הטובים שבינינו. איך לוקחים קבוצה של ציונים , של מלח הארץ של שנות האלפיים , ומכריחים אותם להתרכז בהישרדות בחו"ל, ללא תקווה להזדקן בכבוד , ללא אפשרות למחות כי הם יושבים אלפי קילומטרים ממקבלי ההחלטות. לראות איך ארס במשרד האוצר חושב שזה לגיטימי לפגוע בילדים של שליחים בחו"ל ( מה , הם לא מבינים שבחו"ל צריך למצוא לילד גן בינלאומי , שעולה הרבה יותר? ) כי הוא לא רוצה לפתור סכסוך עבודה, הוא רוצה להיות בריון, כי הוא גבר , הוא יראה להם מה זה.

זו לא המחאה שלי. זה מה שאני אומר לעצמי כל זה הזמן, למרות שחברה שלי היא צוערת משרד החוץ. אני לא שליח ממשלת ישראל וגם לא רוצה להיות. אני לא מסתמך על משרד החוץ ולא מצפה לכלום, לא חלק מהמאבק ומי שמכיר אותי יודע שגם אני לא חושב שמשרד החוץ זה מקום מושלם, אבל זה מרתיח אותי.

אבל אם לא תעשו פה מעשה, עכשיו , לא מחר, לא "ננקוט בצעדים" , עכשיו!
אז מי שישלם את המחיר תהיה המדינה , לא פחות. אם הטענה שלכם שהסיבה שאתם לא עוזבים את המשרד הזה היא אהבת המדינה, ואתם מאמינים שאתם באמת יכולים לייצג את ישראל – אז תהיו מספיק חזקים להבין שאם לא תלחמו עם הסכינים בין השיניים הבא אחריכם שיגיע למשכורת נמוכה יותר יהיה פחות מוכשר, פחות ציוני ובסוף זה פשוט יהיה פשוט עוד אופורטוניסט.

תסגרו הכל. הכל.
לא שביתה חלקית ואל תבואו לעבודה בג'ינס, תסגרו. אין פעילות. עזבו ביקורים של איזה שר שבא לעשות קניות זולות בשוק המקומי, אל תגיעו לאירועים רשמיים.

אל תגיעו למשרדים בירושלים, אל תגיעו ללונדון , אל תגידו לטוקיו , אל תגיעו.

הייתי רוצה לומר שיש דרך אחרת. גם אני חושב שזה מכוער ומאוס לשמוע כל פעם על עוד שביתה ועוד מאבק, אבל תבינו – אם העובד בנמל אשדוד שובת כי מישהו החליט שהוא יאכל ארוחת צהריים ב35 שקל במקום ב50 ש"ח , יש לכם את כל הלגיטימציה לשבות אם שתזקנו הילדים שלכם יצטרכו לתמוך בכם כלכלית.

די לנימוסי ההליכות ולמחאה השקטה. די לשבת ולחכות שמישהו במשרד האוצר יועיל לשבת למו"מ. תשבתו ! תשבתו! תשבתו!

** יוני אייל הוא בן זוגה של רותי קורן, עובדת משרד החוץ, דיפלומטית המשרתת בשגרירות ישראל בבייג'ינג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s