Moscow Calling

פורסם: מרץ 11, 2014 ב-Uncategorized

Moscow,_St._Basil's_As_Seen_From_The_West

כך כותב יאיר נבות , כתב "קול ישראל" ו"ידיעות אחרונות" במוסקבה, בעמוד הפייסבוק שלו:

זה פוסט ארוך אבל חשוב מאוד בעיני. 

מזה שבוע נמשכים העיצומים של עובדי משרד החוץ במחאה על תנאי שכרם. ההחלטה על העיצומים הגיעה לאחר שבעה חודשים בהם נערך ניסיון גישור בין משרדי החוץ והאוצר, ניסיון שכשל לאחר שמשרד האוצר הגיש הצעה לפיתרון – הצעה שמשרד החוץ דחה מייד. משמעות השביתה היא פגיעה קשה בניהול התיפעולי של יחסי ישראל ומדינות העולם, כולל נזק ממשי בעבודה על הסכמים חשובים – מדיניים, כלכליים, תרבותיים ואחרים, ועבודת הסברה חיונית שלא מתבצעת כלל. גם השירות הקונסולרי לא פועל אלא במקרה חירום, ואזרחים ישראלים לא מקבלים שירות בנציגויות ישראל בעולם. 

הבוקר נפגשתי עם הציר המדיני בשגרירות ישראל במוסקבה, המכהנת גם כסגנית השגרירה, כדי לשמוע את עמדתה. היא הגדירה את הצעת האוצר ״מבזה״, פרשה לפניי את תלושי השכר שלה כדי להמחיש לי איזה שכר מקבל דיפלומט בכיר עם תואר שני ויותר מ 10 שנות ניסיון ומספר תפקידים בחו״ל ובארץ (נמוך מאוד), ותיארה מציאות בה נשחק מאוד השכר משום שהוא איננו תואם את יוקר המחייה בארצות היעד – שחיקה שמביאה דיפלומטים איכותיים לשקול פעמיים ושלוש יציאה לשליחות בה ייאלצו לחיות בדוחק כלכלי, וודאי לא לחסוך. היא קבלה על המיסוי (״בלתי הגיוני לחלוטין, מתייחסים אלינו כאילו אנחנו אוליגרכים״), תנאי הפנסיה (״משכורת צל״ נמוכה משמעותית מהרגילה בזמן השליחות, וממנה מופרשות ההפרשות לפנסיה בזמן השליחויות, הפרשות נמוכות משמעותית). בד״כ גם בן הזוג של השליח לא עובד או שעובד בנציגות בעבודה פקידותית מזכירותית עם שכר זעום, וכשהוא חוזר ארצה הוא מתקשה למצוא עבודה במקצועו. במדינות קשות שירות מתווספות לכל אלה תנאים אובייקטיביים לא קלים שהופכים את השליחות הדיפלומטית לאתגר מורכב מאוד. היא גם דחתה את הטענות כאילו דיפלומטים ״עושים חיים״ – מבלים בעיקר בקוקטילים ואירועים דומים, ואמרה כי מדובר בעבודה קשה של 24 שעות ביממה, כולל טוויית קשרים חשובים עם אנשי ממשל ברמות שונות, מפגשי מו״מ, דיונים ארוכים וצורך לפתור בעיות רבות שצצות – מדיניות, מנהליות ולוגיסטיות – זמינות תמידית. לא כל אחד יכול לבצע לדידה את העבודה. לא סתם תהליך המיון קפדני מאוד ותקופת ההכשרה של הדיפלומטים ארוכה כל כך, כולל תקופת צוערות בת 5 שנים. יש לכך סיבה, לא כל אחד מתאים. היא ציינה את רמת הסיכון הביטחוני בעבודה בנציגויות מסויימות (״אנחנו נמצאים בחזית, באמת בחזית״), ניסיונות הפיגוע בכמה מהן, והזכירה את המהומות מול השגרירות בעמאן, בברלין, ההשתלטות על השגרירות בקהיר, פינוי השגרירות בחוף השנהב בתקופת מלחמת האזרחים ב 2011. מבחינה הסברתית נציגויות ישראל עומדות בחזית. היא מציינת כי השאיפה של שליחי המשרד היא להיות מסוגלים להתמקד בעבודתם המקצועית ולשרת את המדינה מבלי להיות מודאגים ומוטרדים מהפן הכלכלי וכיצד יגמרו את החודש או לדאוג לפנסיה שלהם ברמה יום יומית (לרובם פנסיה צוברת ולא תקציבית). היא קבלה כי לאורך השנים נוגס משרד האוצר בעוד ועוד הטבות וזכויות שהיו בעבר – ״בשיטת הסלאמי״ לדבריה, וזה הגיע למצב בלתי אפשרי. היא קוראת לשר האוצר להתערב ולא לראות בעובדי משרד החוץ ״אוייבים״ המעמידים דרישות מופרזות ללא סיבה. עליו להבין את מצבם של העובדים ומצוקותיהם, ומה שמגיע להם. היא ציינה כי לשביתה יש השלכות קשות על היחסים הדיפלומטים של ישראל עם מדינות העולם – ביקורים ממלכתיים מבוטלים ואחרים בסכנת ביטול (האפיפיור במאי, ר״מ בריטניה קמרון בקרוב), ולמציאות הנוכחית יש השלכות שליליות גם על מוכנותם של מועמדים להתגייס לשירות הדיפלומטי הישראלי, וחבל מאוד שכך״. 

אלה הם דבריה, ואני יכול רק להוסיף ולתהות – מדוע לא מואילים שר החוץ ורה״מ להתערב באופן אישי בסיכסוך? רה״מ, כמי שמכיר היטב את משרד החוץ, פעילותו העניפה ואיכות אנשיו המייצגים את ישראל בעולם – מדוע הוא שותק? האם זהו עוד פרק בזילזול שמפגינה המדינה כלפי משרד החוץ וחשיבותו במכלול מערכת קבלת ההחלטות בישראל? כמאמין גדול בחשיבותה של הדיפלומטיה ואיכויותיה בכלל ובזו הישראלית בפרט, אני מקווה שהסיכסוך יבוא על פיתרונו בקרוב, ושעובדי משרד החוץ, שעושים עבודה חשובה וקשה ברחבי העולם בתנאים מורכבים – יקבלו את המגיע להם, לכל הפחות. כרגע המצב רחוק מאוד מזה, ואני מכיר אותו מקרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s